2. Klubová výstava, černé dostaly na frak

12.09.2022

Klubová výstava bantamek 2021 aneb jak černé dostaly na frak - na foto Fanda Verner


Po roční pauze jsme se opět sešli na našem největším svátku a to na klubové výstavě bantamek. Bohužel tento ročník byl ovlivněn vládními nařízeními na Slovenské straně a to znemožnilo účast některých členů především ze Slovenska.


Druhý ročník jsme uspořádali 30. - 31.10. v areálu ZO Křenovice. Posuzování zajistili již kluboví posuzovatelé a členové klubu Václav Rohrer ml. a Milan Hradec ml. Na výstavu nahlásilo celkem osm chovatelů 92 ks zvířat v deseti barevných rázech. Počet zvířat byl menší než při prvním ročníku, ale zato zvířata více vyspělá a v lepší výstavní kondici. Oproti minulé výstavě chovatelé přihlásili nové barvy, bohužel v ČR neuznané červeně sedlaté zlatokrké, černé zlatoprsé a splash. Ty nebyly celkově hodnoceny, ale posuzovatelé u nich zhodnotil slovně jednotlivé pozice. Naopak z expozice vypadly barvy žlutá, žlutá a bílá černá kolumbie, stříbrokrká, porcelánová a černá stříbroprsá. Je to tedy znatelný úbytek barev, který byl do jisté míry způsoben neúčastí některých členů. V rámci vzpomínky na zesnulého Jaroslava Hercega klub udělil pohár na nejlepší bílou bantamku.


Expozice kohoutů (35) započala divokými (2), kde jeden z nich vysoce vynikal v typu, postoji, utváření a nesení ocasu i křídel. Tento kohout byl nejlépe hodnoceným samcem celé výstavy. Následovali zlatokrkcí (2), kde opět vynikal jeden z nich v celkovém vzezření. Jen snad malé přání by bylo výše nesený ocas, který by opticky zkrátil záda a celkový dojem z postoje. Následovali kohouti červeně sedlatí zlatokrcí (2), kteří byli velice pěkní v typu. Tato barva trpí více problematickému tmavému pepření v letkách či ocasu. Jeden jedinec byl však téměř čistý v barvě a jelikož byl i typový, je dobrým příslibem pro chovatele do budoucna. Následovali kohouti čení zlatoprsí (2), kteří byli výborní v typu, přáním by však bylo více kreslené horní části prsou a částečně i holení nohou. Krahujcovití (6) kohouti byli spíše průměrní, častou vadou byla nesouměrná kresba v ocasních perech, či bílá část hlavního srpu ocasu. Z černých kohoutů (8) vynikali tři kusy, ostatní nebyli dopeření především v ocase. Přáním u většiny by byly kompaktnější ocasy a nižší postoj. Z modrých s lemy (8) vynikali dva kohouti v typu i barvě, ostatní nebyli vyspělí a tudíž nedopeření. Poslední dva bílí kohouti vynikali šířkou srpů v ocase i šířkou trupu, avšak lepšímu hodnocení bránilo pročervenání ušnic. Jako poslední doplňkovou barvou byla ukázka kohoutů splash, kteří jsou druhotnou barvou z chovu modrých. Tato barva nebyla hodnocena, ale v typu bylo znát původ po modrých, které jsou již ustálené a v typu vynikající. Jejich použití v chovu s černou je určitě cesta, jak získat další nepříbuzné modré jedince.


Slepic bylo přihlášeno více (57). Z divokých (5) vynikala jedna slepička, avšak ostatní byly průměrné a je vidět obrovský posun vpřed u této u nás zřídkavé barvy. Zlatokré (8) byly též průměrné, opět vynikala jedna slepička. U této barvy je přáním lepší prokrvení obličeje a výraznější znaky na hlavě jako jsou ušnice, hřeben i laloky. Tyto nedostatky jsou ale způsobeny především mládím zvířat. V barvě slepice vynikaly pěknou ostenkovou kresbou. U nehodnocených červeně sedlatých zlatokrkých (4) je přáním světlejší odstín lososové barvy na břiše. Také se u jedné slepice více vyskytovalo černé pepření nebo i větší černé plochy v perech. V typu však byly obstojné a na další chov použitelné. Nehodnocené černé zlatoprsé (2) stejně jako kohouti byly dobré v typu, ale chyběla jim výraznější kresba na prsou. U Krahujcovitých (7) vynikaly dvě slepice i v barvě, vynikající byly v typu. Obě byly oceněny a jedna z nich se stala absolutní vítězkou a šampionkou mezi barevnými bantamkami. Ostatní krahujcovité slepice byly slabší v krahujcovité kresbě na křídelních letkách nebo nebyly vyspělé, avšak v typu odpovídaly standardu. Z černých (10) byla polovina zvířat výborných v typu, ostatní byla spíše nevyspělá, nebo vykazovala přítomný černý pigment v obličeji. Je k podivu, že tento rok nedosáhly černé bantamky na ocenění barevných. I z toho lze vyvodit, že je možné chovat i barevné bantamky ve vysoké kvalitě. Modré s lemy (12) jako nejpočetnější měly tři hodnoceni DB, ostatní velmi dobré a dvě slepice byly elitní. Ty vynikali v typu, ucelené barvě a kvalitě opeření. Následovaly bílé (2), z nichž jedna nejlepší obdržela pohár Memoriál Jaroslava Hercega za 94 bodů. Bílá barva nyní po odchodu Jarka stagnuje a bude velice těžké ji udržet v kvalitě. Poslední slepice celé expozice splash (4) byly opět nehodnocené, vynikali v typu po modrých a platí pro ně stejně jako pro kohouty, že je lze použít do kmenu s černým kohoutem. Potomstvo by teoreticky mělo být modré s lemy.


A jak to vše dopadlo výsledkově? Letos převzal otěže mistra klubu František Verner za bantamku černou. Nutno však dodat, že mezi barevnými se vyskytovalo několik špičkových jedinců, kteří předčili i černou. Tomu odpovídají i udělené čestné ceny. Škoda jen, že není od dané barvy více kvalitních jedinců, aby mohli konkurovat kolekci černých. Jiří Herynek převzal pohár Mem. J. Hercega za bílou bantamku.


V sobotu v podvečer se konala členská schůze. Dobrou zprávou je, že jsme zvolili nového jednatele klubu a přímo radostnou zprávou je, že jsme přijali tři nové členy. Vyhodnotili jsme výstavu, pogratulovali oceněným a jali jsme se společensky uvolnit v místní hospůdce. Výstavu jsme ukončili v neděli ve 12 h a ve 13 h bylo již uklizeno. Velký dík za výpomoc patří členům místní organizace a členovi klubu Martinu Kajnarovi, který postavil celou výstavu.


Výsledky soutěže

Mistr klubu - František Verner - 383,5 b černá

Šampion klubu - černá - František Verner - 1,0 96,5 b 

Protějšek šampiona klubu - černá - František Verner - 0,1 96 b

Šampion klubu - barevná - František Verner - 99 b 0,1 krahujcovitá - nejlepší zvíře výstavy

Protějšek šampiona klubu - barevná - Herynek Jiří - 97 b - 1,0 divoká - nejlepší kohout výstavy

Memoriál Jaroslava Hercega - Herynek Jiří - 94 b - 0,1 bílá

Čestné ceny

František Verner - 1,0 zlatokrká - 95,5 b

František Verner - 1,0 krahujcovitá - 94 b

František Verner - 1,0 modrá s lemy - 96,5 b

František Verner - 0,1 divoká - 95,5 b

Herynek Jiří - 0,1 zlatokrká - 96,5 b

František Verner - 0,1 krahujcovitá - 95,5 b

František Verner -0,1 modrá s lemy - 95,5 b

Vladimír Studený - 1,0 černá - 95 b

František Verner - 0,1 černá - 95,5 b

František Verner - 1,0 černá - 95,5 b

GRATULUJI VŠEM OCENĚNÝM K CHOVATELSKÝM ÚSPĚCHŮM A DĚKUJI VŠEM, KDO SE ZÚČASTNIL VÝSTAVY.